Lato w teatrze: leżenie - myślenie jak ja lubię

Jak zmienia się perspektywa widzenia i czucia  świata, kiedy oglądamy go z pozycji leżącej? Jak to wpływa na poszukiwania siebie i budowanie relacji z innymi? Przekonaj się z nami, zapisując się na młodzieżowe "Lato w teatrze" w Teatrze Polskim. Zanurz się w świecie teatru, literatury i cyrku.

Wykorzystując naprzemiennie relaksację i zajęcia z nurtu pedagogiki cyrku, będziemy zabiegać o wzmocnienie uważności całej naszej grupy, a przy tym odkryjemy pożytki płynące z leżenia :). Program, do którego zapraszamy, nauczy Was wyrażania i nazywania emocji, a tym samym pomoże odnaleźć się w świecie, w którym wszystko wydarza się szybko, albo i za szybko. Przyjrzymy się niemocy i potrzebie odpoczynku, przenalizujemy przyczyny i skutki braku przestrzeni dla siebie i pochodnych stanów ducha, z którymi zmaga się uczestnik miejskiego życia.

Stworzymy bezpieczną przestrzeń do opowiedzenia przez sztukę o poszukiwaniach własnego „ja” - w jego różnych przejawach. Punktem wyjścia dla naszej pracy będzie wiersz „Leżenia” Mirona Białoszewskiego.

harmonogram:

zapewniamy wodę oraz ciepły posiłek

zapisy: https://forms.gle/jsG3jxWdhoQpHcjw5

termin nadsyłania zgłoszeń: wtorek 4.07

wiek uczestników: 14 - 18 lat

 

Warsztaty odbędą się w siedzibie Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.

Uczestnictwo w projekcie jest bezpłatne, obowiązują zapisy poprzez formularz zgłoszeń.

Spośród zgłoszeń zostanie wybranych 10 osób. Informację o wyniku naboru, przekażemy mailowo do 6.07

Pytania prosimy kierować na adres mailowy edukacja@teatrpolski.waw.pl

 

Organizatorzy: Fundacja “Pracownia Inspiracji Społecznych”, Teatr Polski w Warszawie, Fundacja Ocalenie

Lato w teatrze jest programem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego finansowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

www.facebook.com/instytutteatralny

www.facebook.com/programLatowteatrze

OPIS PROGRAMU LATO W TEATRZE 2023

Lato w teatrze to ogólnopolski program wspierający samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe w tworzeniu młodym ludziom okazji do doświadczania teatru w miejscu, w którym żyją. Lato w teatrze bazuje na idei teatru jako formy spotkania. Program działa na rzecz rozwoju środowiska osób zajmujących się edukacją teatralną oraz animacją kulturalną i społeczną. Organizatorem programu jest Dział Pedagogiki Teatru Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, warsztatów i spotkań związanych z pedagogiką teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym.

Konkurs grantowy pozwala wyłonić najciekawsze projekty dwutygodniowych wakacyjnych warsztatów o charakterze teatralnym dla dzieci i młodzieży. Realizowane projekty mają pokazać młodym ludziom, że teatr jest miejscem dla każdego – można w nim tworzyć, poznawać innych ludzi i odkrywać różnorodność otaczającego świata. Spośród zgłoszeń, wybrane zostają te, które wykorzystują metody twórcze do rozwijania kompetencji społecznych dzieci i młodzieży, pozwalają im odkrywać i wykorzystywać swój potencjał i dzielić się z publicznością własnym przekazem.  Projekty realizują zespoły, które dbają o podmiotowe traktowanie młodych ludzi oraz czuwają nad przebiegiem procesu grupowego – i nie zapominają, że przy tym wszystkim, można się dobrze bawić!

W aktualnej 16. edycji programu dofinansowanie otrzymało 36 ośrodków z całej Polski – 20 organizacji pozarządowych i 16 samorządowych instytucji kultury. Ośrodki, które w poprzednich latach co najmniej trzykrotnie organizowały Lato w teatrze, mają za zadanie zrealizować projekt wspólnie z organizacją partnerską, która dotychczas nie brała udziału w programie. Ten moduł został nazwany Lato w teatrze +, a dofinansowanie w ramach niego w 2023 roku przyznano 6 ośrodkom.

Więcej informacji na temat programu na:

www.latowteatrze.pl

www.facebook.com/programLatowteatrze

 

LATO W TEATRZE 2023 organizują: 

W ramach modułu LATO W TEATRZE+

Dom Kultury w Strzelnie+Stowarzyszenie "Ecce Homo"

Fundacja KONTRA/BANDA+Fundacja #wszystkierodzajeteatru

Fundacja Teatr Latarnia+Fundacja Teatr Łątek

Stowarzyszenie Kultury Niefizycznej+Stowarzyszenie Rodziców TU

Śląski Teatr Lalki i Aktora "Ateneum"+Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu+Chełmiński Dom Kultury

W ramach modułu LATO W TEATRZE

Babiogórskie Centrum Kultury, Białołęcki Ośrodek Kultury, Centrum Kultury i Sportu TKALNIA w Kietrzu, Dom Kultury "Krzemień" w Szczecinie, Fundacja „Kocham Dębniki”, Fundacja "Pracownia Inspiracji Społecznych", Fundacja "Teatr Układ Formalny", Fundacja Hydro-polis, Fundacja Inexkult, Fundacja Jak Drzewiej Bywało, Fundacja Plenerownia, Fundacja Przepływy, Fundacja Strefa Dorastania, Fundacja Zamek Bełżyce, Fundacja Zaułek Krzysztofa Falkowskiego, Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka w Dobrem, Koło Gospodyń Wiejskich "Urzeczanki" we wsi Coniew, Miejski Ośrodek Kultury i Sportu w Pyskowicach, Miejskie Centrum Kultury w Ciechocinku, Miejskie Centrum Kultury w Piaskach, Miejsko Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Sokołowie Małopolskim, Samorządowe Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów, Słupski Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie Kotlina Sztuki, Stowarzyszenie Multi.Art, Stowarzyszenie Uniwersytet Ludowy Rzemiosła Artystycznego,  Stowarzyszenie Widzów Gorzowskiego Teatru, Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie, Teatr Ósmego Dnia, Towarzystwo Miłośników Ponikwi.

Lato w TeatrzeOdskocznia StudioInstytut TeatralnyFundacja Ocaleniee-teatr