141. rocznica urodzin Arnolda Szyfmana

Na zdjęciu: Arnold Szyfman w 1913 r.

23.11.2023
"Najstaranniej wygolony, w nowym garniturze, wszedłem o godzinie jedenastej do zacisznego gabinetu, gdzie zastałem dwóch ludzi: poważnego, pięćdziesięcioletniego, wąsatego jegomościa o marsowym spojrzeniu i wytwornych manierach, i młodego, niedowarzonego, niezmiernie ruchliwego smarkacza, którego wziąłem za jakiegoś sekretarzyka czy innego pomagiera dojrzałego jegomościa, w którym oczywiście wdziałem przyszłego mojego dyrektora.
Po dwóch godzinach musiałem radykalnie zmienić zdanie. Przekonałem się, że młody, smarkaczowaty kręcipięta, który przeprowadził ze mną niezmiernie rzeczową i gruntownie fachową konferencję, jest właśnie samym panem dyrektorem, podczas gdy ów drugi – jego pomocnikiem. Tego pamiętnego wieczoru podpisałem kontrakt. Odtąd przez długie lata byłem związany z dyrektorem Szyfmanem i zawodowo, i towarzysko, i – poza kilkoma tylko krótkotrwałymi przerwami – przez czterdzieści prawie lat pracowałem w Teatrze Polskim."

Tak pierwsze spotkane z Szyfmanem wspominał Aleksander Zelwerowicz - aktor i reżyser, związany z Teatrem Polskim w latach 1913-1955.
Dziś mija 141. rocznica urodzin Arnolda Szyfmana – „smarkaczowatego kręcipięty”, który odmienił oblicze warszawskich teatrów.

Więcej ciekawostek o życiu i twórczości założyciela i wieloletniego dyrektora Teatru Polskiego w Warszawie znajdziecie na naszej platformie edukacyjnej "W labiryncie teatru": https://wlabiryncieteatru.pl/sciezki.../arnold-szyfman