Koncert jubileuszowy "Piazzolla. Show Me Your Tango"

19.09.2022, Duża Scena

"Piazzolla. Show Me Your Tango" to niezwykły koncert pieśni, w wyjątkowych aranżacjach przygotowanych na głos mezzosopranowy, kwintet klasyczny (fortepian, gitara klasyczna, skrzypce, kontrabas, bandoneon ) oraz orkiestrę kameralną. To ponad godzinna "uczta" tanga nuevo, niezwykłego przeżywania i doznawania emocji takich jak: miłość, zazdrość, nostalgia, melancholia, smutek, tęsknota i śmierć. Koncert przygotowany jest z okazji 30. rocznicy śmierci Astora Piazzoli oraz 100. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Argentyną.

Specjalnie przygotowane aranżacje utworów na głos i kwintet klasyczny podkreślą egzystencjalny charakter towarzyszący muzyce tangowej. To podróż przez południowe krajobrazy pełne namiętnej miłości, wielkiej pasji, radości i beztroski ale też samotności i egzystencjalnego przeżycia. To także maestria wokalna Izabeli Kopeć. Pieśni wykonywane są w oryginalnym języku.

Astor Piazzolla nazywany jest Mozartem tanga - kompozytor tanga argentyńskiego, wirtuoz bandoneonu, tanqo nuev. Był również kompozytorem klasycznym. Wprowadził do swoich kompozycji elementy muzyki klasycznej takie jak kontrapunkt, polifonie oraz elementy jazzu.
Twórczość Piazzolli to nieustanna walka pomiędzy potrzebą bliskości a indywidualnością, pasją i wolnością, pragnieniem życia i śmiercią. Stąd też tytuł koncertu "Piazzolla. Show Me Your Tango". Autorką projektu jest solistka koncertu – mezzosopranistka Izabela Kopeć.

Miłośnicy muzyki klasycznej docenią między innymi transkrypcje na głos utworów takich jak np. "Oblivion", który oryginalnie skomponowany został jako utwór instrumentalny. Gościem specjalnym jest genialny bandoneonista, Argentyńczyk Gilberto Pereyra. Wyjątkowego argentyńskiego smaku dodadzą znakomici muzycy doskonale czujący styl tango nuevo wirtuozi skrzypiec i gitary klasycznej Maciej Lulek, Robert Horna, na fortepianie zagra znakomity pianista i aranżer Tomasz Filipczak, a całość dopełni ekspresyjną grą kontrabasista Wojciech Gumiński.
Kwintet zagra w towarzystwie Aukso Orkiestry Kameralnej miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia.

Bilety dostępne są w kasach biletowych Teatru Polskiego w Warszawie oraz w sprzedaży on-line na portalu Bilety24.pl.

* Teatr informuje, że nie ponosi odpowiedzialności za kształt artystyczny wydarzeń realizowanych w jego siedzibie przez podmioty trzecie oraz za treść materiałów promocyjnych dotyczących takich wydarzeń. Informacje o wydarzeniu pochodzą z materiałów promocyjnych organizatora.