Spektakle archiwalne

Premiera: 17.12.2011, Scena Kameralna

Album snów

Autor: Czesław Miłosz
Reżyseria: Roman Kołakowski

Wyjątkowy spektakl poetycko-muzyczny w reżyserii Romana Kołakowskiego oparty na poezji polskiego noblisty - Czesława Miłosza.

Więcej >
Premiera: 29.05.2021, Duża Scena

Baba-Dziwo

Autor: Maria Pawlikowska -Jasnorzewska
Reżyseria: Ewa Domańska

Ta groteska, tyleż śmieszna, co przerażająca, swoją premierę miała w 1938 roku, gdy w kilku europejskich krajach panował już faszyzm w różnych swoich odmianach. Maria Jasnorzewska-Pawlikowska, poetka znana przede wszystkim z eterycznych, miłosnych wierszy, w „Babie-Dziwo” stworzyła przenikliwy i szyderczy obraz wszelkiej wodzowskiej władzy o zapędach totalitarnych.
Po ponad osiemdziesięciu latach „Baba-Dziwo” wciąż daje do myślenia…

Więcej >
Premiera: 21.04.2007, Duża Scena

Bal u Salomona

Autor: Konstanty Ildefons Gałczyński

W latach trzydziestych ubiegłego stulecia, Natalia - żona Gałczyńskiego, przypomina Konstantemu, jego własny - opowiadany jej kilka lat wcześniej - niezwykły sen. Gałczyński zamyka się w gabinecie i w ciągu kilkudziesięciu godzin powstaje poetycki zapis sennego przeżycia...

Więcej >
Premiera: 29.02.2004, Duża Scena

Balladyna

Autor: Juliusz Słowacki
Reżyseria: Jarosław Kilian

Słowacki nazwał "Balladynę" niby tragedią. Ironiczny dramat łączy w sobie grozę, cudowność, patos, groteskę, lirykę i szyderstwo. Jest jednocześnie kryminałem, melodramatem, komedią, baśnią, moralitetem i teatrem absurdu. Jednak ludzie nakreśleni przez Słowackiego mają prawdziwe serca i przeżywają emocje podobne naszym.

Więcej >
Premiera: 29.01.2014, Duża Scena

Bolesław Śmiały

Autor: Stanisław Wyspiański
Reżyseria: Bartosz Zaczykiewicz / Andrzej Seweryn

Tragiczny w skutkach konflikt króla Bolesława Śmiałego i biskupa Stanisława, a kształtowanie się państwowości polskiej w pierwszych wiekach chrystianizacji. Historia Polaków zmitologizowana przez wizjonera polskiego teatru – Stanisława Wyspiańskiego. "Bolesławem Śmiałym", na zamknięcie obchodów 100-lecia Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, wracamy do tematu porządku władzy i krzepnięcia zależności między państwem a kościołem.  

Więcej >
Premiera: 24.05.2019, Duża Scena

Borys Godunow

Autor: Aleksander Puszkin
Reżyseria: Peter Stein

Niejednoznaczna i krwawa, oparta na faktach historia Borysa Fiodorowicza Godunowa, cara Rosji.
Wszyscy pragniemy władzy – niezmiennie – wieki temu, jak i dziś. Perspektywa panowania nad innymi odurza, pozbawia rozsądku, popycha do oszustw, zbrodni i zdrad.

Więcej >
Premiera: 24.11.2012, Duża Scena

Burza

Autor: William Shakespeare
Reżyseria: Dan Jemmett

„Burza” za czasów Szekspira była echem powszechnej wiary w moc czarów, wyrazem fascynacji światem nadprzyrodzonym, ale też światem realnym, którego granice poszerzały kolejne odkrycia geograficzne. Dziś staje się pretekstem do rozważań o naturze władzy, sile wyobraźni, istocie szczęścia, miłości, zdrady i przebaczenia, ale też o relacjach łączących twórcę, dzieło i jego odbiorców.
Obok miłosnej paplaniny Mirandy i Ferdynanda, dowcipnego spierania się Trynkula i Stefano, filozoficznych wynurzeń Prospera, sztuka kryje w sobie cień niepokoju, przywodząc niejasne przeczucie istnienia niepokojących, mrocznych sił rządzących ludzkimi uczuciami. 

Więcej >
Premiera: 29.04.2011, Duża Scena

Cyd

Autor: Pierre Corneille
Reżyseria: Ivan Alexandre

Spektakl Ivana Alexandre’a to podróż w fascynujący, a zupełnie nieznany współczesnemu widzowi świat siedemnastowiecznego teatru. Kostium i dekoracje z epoki oraz oszczędny i niezwykle precyzyjny styl gry, pozwalają wybrzmieć pięknemu, pełnemu emocji tekstowi, który napisany prawie czterysta lat temu nie przestaje zachwycać i poruszać widzów.

Więcej >