Marek Szyjko

Marek Szyjko

/fot. Tomiła Deskur/

Marek Szyjko - jest absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowego Studium Menedżerów Kultury SGH.

Swoją karierę rozpoczął w 1981 roku jako dziennikarz i publicysta radomskiego oddziału „Życia Warszawy", a następnie „Tygodnika Radomskiego" i „Radia Rekord". W latach 1990-1997, będąc dyrektorem Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu, przeprowadził restrukturyzację podległych instytucji kultury. Był również inicjatorem i współorganizatorem Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego organizowanego od 1993 roku przez Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Znany jest także jako animator społecznego ruchu klubów filmowych w Radomiu i regionie oraz współpracownik Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Od roku 1997 do 1999 pełnił funkcję redaktora naczelnego TV DAMI.

W roku 1999 został zastępcą dyrektora warszawskiego Teatru Muzycznego „Roma", gdzie wspólnie z Wojciechem Kępczyńskim opracował i wdrożył program gruntownej reformy Teatru. Za tę reformę w 2005 r. „Roma" otrzymała nagrodę w kategorii „Mistrzowskie Zarządzanie Kulturą" w konkursie Arts & Business Awards. Uczestniczył również m.in. w stażu International Visitor Program, organizowanym przez Departament Stanu USA, na temat funkcjonowania instytucji kultury oraz powiązań pomiędzy światem biznesu i sztuki. Marek Szyjko ma na swoim koncie także doświadczenia związane z produkcją teatralną. Był kierownikiem produkcji największych przebojów musicalowych „Romy": „Piotrusia Pana", „Miss Sajgon", „Kotów" czy „Tańca Wampirów".

W latach 2005-2008 piastował stanowisko dyrektora finansowego Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie, wprowadzając szereg rozwiązań służących stabilizacji ekonomicznej tej największej instytucji kultury.

W latach 2008-2011 zarządzał, na podstawie kontraktu menedżerskiego, Teatrem Wielkim w Łodzi, w którym - na zlecenie Zarządu Województwa Łódzkiego - opracował i zrealizował "Program zmian, usprawnień, rozwoju i funkcjonowania Teatru Wielkiego".

W 2010 roku pełnił obowiązki Dyrektora Naczelnego Teatru Polskiego w Warszawie, przeprowadzając restrukturyzację operacyjną instytucji.

Od lipca 2011 r. jest Zastępcą Dyrektora Naczelnego - Dyrektorem ds. Administracyjno-Ekonomicznych.