![]() |
/fot. Tomiła Deskur/
Joanna Trzepiecińska ukończyła państwową szkołę muzyczną w klasie fortepianu i średnią w klasie fletu. W 1988 roku otrzymała dyplom ukończenia Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i związała się na stałe z warszawskim Teatrem Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, gdzie zagrała Nancy w przedstawieniu Woody'ego Allena „Zagraj to jeszcze raz” w reż. Adama Hanuszkiewicza (1988 r.) oraz wystąpiła w roli Lucy w musicalu Bertolta Brechta „Opera za trzy grosze” w reż. Jerzego Grzegorzewskiego (1989 r.).
Na dużym ekranie zadebiutowała w „Dotkniętych” reż. W. Saniewskiego (1988 r.). Rok później zagrała w filmach: „Stan strachu” reż. J. Kijowskiego, „Sztuka kochania” w reż. J. Bromskiego. Kolejnym głośnym filmem z jej udziałem było „Papierowe małżeństwo” w reż. K. Langa. W 1992 r. otrzymała Złotą Kaczkę - nagrodę przyznawaną przez czytelników magazynu w kategorii Najlepsza Polska Aktorka. W tym samym roku, za film „Nad rzeką, której nie ma” w reż. A. Barańskiego, była nominowana do nagrody za pierwszoplanową rolę kobiecą na FPFF w Gdyni. Sympatię publiczności zdobyła także jej rola Alutki w serialu „Rodzina zastępcza”.
Do ważniejszych ról w jej dorobku artystycznym należą: Nina Zarieczna w „Dziesięciu portretach z czajką w tle” w reż. J. Grzegorzewskiego, Helena w „Wujaszku Wani” w reż. J. Grzegorzewskiego, Celimena w „Mizantropie” w reż. E. Bułhak. Współpracę z Jerzym Grzegorzewskim uważa za jeden z najistotniejszych rozdziałów w swojej karierze zawodowej. W Teatrze Studio wystąpiła także w monodramie Ester Vilar „Amerykańska papieżyca”, który grała z dużym powodzeniem przez wiele sezonów. Sukcesem okazał się też spektakl „Merylin Mongoł” w reż. Zbigniewa Brzozy. Sukces odniosła również w nieco innym repertuarze: rolą Śnieżki w musicalu na podstawie baśni Jakuba i Wilhelma Grimmów „Królewna Śnieżka i krasnoludki”– w reż. Krzysztofa Kolbergera na scenie Teatru Komedia w Warszawie (1994 r.) oraz Opery i Operetki w Szczecinie (1999 r).
Aktorka zajmuje się nagraniami słuchowisk Polskiego Radia oraz dubbingiem (za rolę Dory w filmie „Gdzie jest Nemo” otrzymała prestiżową nagrodę The Walt Disney Company Polska dla najlepszych twórców polskiej wersji językowej w filmach animowanych). Można ją usłyszeć w słuchowiskach na podstawie książek J. Chmielewskiej.
Współpracuje z czołowymi muzykami jazzowymi w Polsce, takimi jak Bogdan Hołownia, Włodzimierz Nahorny, Andrzej Jagodziński czy Andrzej Łukasik. Występuje także z własnym recitalem „Opowiem wam o miłości.” W 2007 r. nagrała wspólnie z Włodzimierzem Nahornym, Januszem Szromem, Grzegorzem Markowskim oraz Agnieszką Wilczyńską płytę z kolędami "Cicho, Cicho Pastuszkowie".
W roku 2008 za rolę Claire w sztuce „Dowód” w reż. Andrzeja Seweryna granej w Teatrze Polonia otrzymała nominacje do prestiżowej nagrody Feliksa.
Od 2012 r. w zespole aktorskim Teatru Polskiego w Warszawie.
Na scenach Teatru Polskiego zagrała w spektaklach reżyserowanych m.in. przez: Krzyszofa Jasińskiego, Tomasza Koninę, Jacka Cygana, Vlada Troickiego, Dana Jemmetta, Mikołaja Grabowskiego, Przemysława Wyszyńskiego, Macieja Wojtyszkę, Monikę Strzępkę czy Krystynę Jandę.
Zdjęcia aktorki i wybrane nagrania ze spektakli dostępne są również na platformie edukacyjnej Teatru Polskiego w Warszawie: wlabiryncieteatru.pl
Deprawator, Autor: Maciej Wojtyszko, Reżyseria: Maciej Wojtyszko, Premiera: 28.09.2018
Wiśniowy sad, Autor: Antoni Czechow, Reżyseria: Krystyna Janda, Premiera: 19.11.2021
Żołnierz królowej Madagaskaru, Autor: Julian Tuwim, Reżyseria: Krzysztof Jasiński, Premiera: 25.10.2018