/fot. Tomiła Deskur/
Aktorka, reżyserka, absolwentka PWSFTv i T. w Łodzi, od 1994 r. nieprzerwanie związana z Teatrem Polskim w Warszawie. W 2019 r. obroniła doktorat w dziedzinie sztuk filmowych i teatralnych w PWSFTv i T w Łodzi. W 2020 r. Ukończyła Studia Menedżerskie na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.
W czasie studiów debiutowała w Teatrze im. Jaracza w Łodzi rolą Duni Raskolnikow w Zbrodni i karze w reż. L. Wosiewicza. Za rolę Pani w Pokojówkach J.Geneta nagrodzona na XII Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Otrzymała też Nagrodę Dziennikarzy dla najlepszej aktorki Festiwalu. Angaż w Teatrze Polskim zaowocował ciekawymi rolami w spektaklach takich reżyserów jak: Maciej Prus, Jarosław Kilian czy Andrzej Łapicki.
Za rolę Madame Sztok w sztuce A. Fredry Z Przemyśla do Przeszowy w reż. A. Łapickiego otrzymała Nagrodę im. Arnolda Szyfmana. Aktywność w Scenie Inicjatyw Aktorskich działającej w Teatrze Polskim w Warszawie przyniosła takie role jak: Anni Otto w Grach pałacowych reż. J Kulczyński, Wilhelmina w Mistrzu Piotrze Pathelinie reż. J. Kulczyński, Zofia Lass w Cyjanku o piątej reż. D.Ignatjew, Anna w Gwiazdach na porannym niebie reż. A. Pieczyński. Warto też wspomnieć o tak znaczących rolach jak: Goplana w Balladynie reż. J. Kilian, Dusza w Nocy reż. A. Bartnikowski, czy Podstolina w Zemście reż. J. Kilian.
U Jacka Bromskiego w filmie i serialu telewizyjnym U Pana Boga w ogródku zagrała Oliwkę. Aktorka znana jest również z ról w serialach telewizyjnych: Siostry, Czas honoru, Prawo Agaty, Wojenne dziewczyny, Komisarz Alex, Przyjaciółki, Swaci, Kiedy ślub.
Szczególną pozycją w jej repertuarze była tytułowa rola w Zielonej Gęsi w reż. J. Kiliana. Muzykę do wszystkich piosenek w tym spektaklu skomponował Grzegorz Turnau. Współpracowała również z takimi kompozytorami jak: Jan Kanty Pawluśkiewicz, Krzesimir Dębski, Abel Korzeniowski w ramach projektów muzycznych realizowanych przez Teatr Polski. Od 15 lat realizuje autorskie, koncerty we współpracy z kompozytorami i akompaniatorami: Zbigniewem Rymarzem, Aldoną Krasucką, Tomaszem Bielskim i Wojciechem Puszkiem, Jerzym Petersburskim Jr.Te kameralne muzyczne spektakle były z powodzeniem grane w Muzeum Literatury, Instytucie Teatralnym, w Teatrze Polskim w Warszawie, w Poznaniu w Scenie na Piętrze, Klubie Babel w Warszawie, w Toruniu w Teatrze Muzycznym, na Zamku w Krasiczynie, w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, a także w Ognisku Polskim w Londynie i Teatrze im. Lesia Kurbasa we Lwowie.
Osobną dziedziną, którą zajmuje się Ewa Makomaska jest dydaktyka. Współpracowała z Wydziałem Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie, prowadziła zajecia teatralne w Domu Kultury Świt w Warszawie i warsztaty teatralne w ramach projektów edukacyjnych w Teatrze Polskim w Warszawie.
W lutym 2016 roku w Teatrze Polskim miała miejsce premiera jej autorskiego spektaklu muzycznego Anda poświęconego pierwszej polskiej dyrygentce i kompozytorce Andzie Kitschmann, a w 2021 roku zrealizowała o niej słuchowisko według własnego scenariusza.
W 2017 roku odznaczona medalem PRO PATRIA za popularyzację twórczości artystycznej związanej z odzyskaniem niepodległości.
W 2022 roku wyreżyserowała dla Zamku Królewskiego w Warszawie spektakl Sąd Ostateczny – Rzecz o Karolinie Lanckorońskiej, w którym zagrała również rolę tytułową.
W ramach współpracy z Towarzystwem Społeczno - Kulturalnym Żydów w Polsce zagrała Tamarę Łempicką w sztuce T.de Ł Nienasycona w reż. Artura Hofmana.
W latach 2010- 2023 pracowała ze znakomitymi reżyserami. Byli to: J. Lassalle, I. Aleksandre, D. Jemmett, K. Jasiński, R. Kołakowski, J. Kilian, N. Chalezin, V. Troicki, M. Grabowski, Ł. Kos, J.Opryński, P. Stein, J. Wiśniewski, P. Kurzawa, W. Kostrzewski.
Zdjęcia aktorki i wybrane nagrania ze spektakli dostępne są również na platformie edukacyjnej Teatru Polskiego w Warszawie: wlabiryncieteatru.pl
VIDEO WIZYTÓWKA AKTORKI:
Czekoladki dla Prezesa, Autor: Sławomir Mrożek, Reżyseria: Ewa Domańska, Ewa Makomaska, Premiera: 17.09.2022
Dom otwarty, Autor: Michał Bałucki, Reżyseria: Krystyna Janda, Premiera: 27.01.2024
Don Juan, Autor: Molière, Reżyseria: Piotr Kurzawa, Premiera: 29.01.2022
Tango, Autor: Sławomir Mrożek, Reżyseria: Wawrzyniec Kostrzewski, Premiera: 29.01.2023
Tuwim, Autor: Julian Tuwim, Reżyseria: Ewa Makomaska, Premiera: 22.09.2024
Wiśniowy sad, Autor: Antoni Czechow, Reżyseria: Krystyna Janda, Premiera: 19.11.2021