![]() |
fot. Bartek Warzecha
Absolwentka krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego (1964). Aktorka teatrów krakowskich: Rozmaitości (1964– 1966), im. Juliusza Słowackiego (1966–1972), Starego im. Heleny Modrzejewskiej (1973–1983) i warszawskich: Studio (1983–1997, od 1985 roku – Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza) i Teatru Narodowego (1997–2006). Od 2006 roku w zespole warszawskiego Teatru Ateneum im. Stefana Jaracza.
Współpracowała z poznańską Sceną na Piętrze, sopockim Teatrem Atelier im. Agnieszki Osieckiej, łódzkim Teatrem Nowym, Tarnowskim Teatrem im. Ludwika Solskiego, scenami warszawskimi: Sceną Prezentacje, Teatrem na Woli im. Tadeusza Łomnickiego, Teatrem Polskim, Teatrem Wielkim – Operą Narodową, Teatrem Dramatycznym, Teatrem Scena, a także z Teatrem Polskiego Radia i Teatrem Telewizji Polskiej.
Wyróżniona nagrodami Opolskich Konfrontacji Teatralnych za role w przedstawieniach Andrzeja Wajdy w Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie: nagrodą za rolę Joanny w "Nocy listopadowej" Wyspiańskiego (1977) oraz nagrodą za rolę Julii Chomińskiej w spektaklu "Z biegiem lat, z biegiem dni…" Olczak-Ronikier (1979).
Laureatka nagród Kaliskich Spotkań Teatralnych za role w przedstawieniach Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie: nagrody za rolę Ireny Arkadiny w "Dziesięciu portretach z czajką w tle" wg Czechowa w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego (1980) oraz nagrody za rolę Johanne w przedstawieniu "Z życia glist" Enquista w reżyserii Krzysztofa Babickiego (1984). Za rolę Arkadiny otrzymała także nagrodę teatralną tygodnika „Przyjaźń” (1980). Dwa lata później została wyróżniona Dyplomem Honorowym przyznanym w wyniku plebiscytu „Przekroju” na najpopularniejszych aktorów krakowskich w latach 1946–1981.
Dwukrotnie uhonorowana Nagrodą im. Aleksandra Zelwerowicza za rolę Jenny w "Operze za trzy grosze" Brechta w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego w Teatrze Studio w Warszawie (1986) i za rolę Jokasty w "Królu Edypie" Sofoklesa w inscenizacji Gustawa Holoubka w Teatrze Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie (2004). Laureatka Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida za przygotowanie i realizację cyklu spotkań z poezją Norwida (2002).
Otrzymała nagrodę za rolę Vivian Bearing w spektaklu "Dowcip" Edson w reżyserii Magdaleny Łazarkiewicz w Teatrze Studio w Warszawie na 3. Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu (2003). Laureatka I miejsca w plebiscycie publiczności za kreację aktorską Charloty von Stein w spektaklu "Rozmowa w domu państwa Stein o nieobecnym panu von Goethe" Hacksa w reżyserii Bogdana Augustyniaka w Teatrze Na Woli im. Tadeusza Łomnickiego w Warszawie na 42. Rzeszowskich Spotkaniach Teatralnych (2003).
Otrzymała nagrody indywidualne Komitetu do spraw Radia i Telewizji „Polskie Radio i Telewizja” (1976, 1979), a także nagrodę I stopnia za wybitną kreację aktorską – rolę tytułową w przedstawieniu Teatru Telewizji "Elżbieta królowa Anglii" Brücknera w reżyserii Laco Adamika (1985). Za tę rolę, a także za kreację Christine w spektaklu telewizyjnym "Żałoba przystoi Elektrze" O’Neilla w reżyserii Jana Błeszyńskiego otrzymała Złoty Ekran (1985). Wyróżniona Nagrodą im. Janusza Warneckiego za rolę Katarzyny II w słuchowisku "Termopile polskie" Micińskiego w reżyserii Andrzeja Piszczatowskiego na Festiwalu Słuchowisk Radiowych w Rzeszowie (1999). Otrzymała nagrody Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w Sopocie: nagrodę za rolę tytułową w słuchowisku "Matka" Witkacego w reżyserii Jana Warenyci (2005), nagrodę za rolę Starszej Hanny Arendt w spektaklu Teatru Telewizji "Rzecz o banalności miłości" Liebrechta przygotowanym przez Feliksa Falka (2012). Laureatka Wielkiego Splendora, nagrody Teatru Polskiego Radia za wybitne kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce (2014).
Nagrodzona za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą za role Hildy Baumler i Augusty Baumler w filmie Magdaleny Łazarkiewicz i Piotra Łazarkiewicza "Odjazd" na 17. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (1992).
Otrzymała nagrodę prezesa Rady Ministrów I stopnia w dziedzinie teatru z okazji 35-lecia PRL za osiągnięcia aktorskie w Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie (1979), nagrodę miasta Krakowa w dziedzinie upowszechniania kultury (1980), nagrodę „Trybuny Ludu” I stopnia za wybitne kreacje aktorskie w teatrze i telewizji, za wkład w rozwój i upowszechnianie wartości humanistycznych w sztuce (1986). Uhonorowana Złotym Wawrzynem Grzymały (1990), nagrodą specjalną wicemarszałka sejmu Olgi Krzyżanowskiej na Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku (1997) oraz Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii teatr (2008).
Wyróżniona Złotą Odznaką za Zasługi dla Krakowa (1976). Uhonorowana Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1978), Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2000), Złotym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis (2005).
Wujaszek Wania, Autor: Antoni Czechow, Reżyseria: Iwan Wyrypajew, Premiera: 09.12.2017