Karolina Gruszka

Karolina Gruszka

Fot. Jacek Poremba

Karolina Gruszka - aktorka teatralna i filmowa.
Urodziła się w Warszawie, gdzie ukończyła Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza. Swoją drogę artystyczną rozpoczęła od roli Gieniusi w serialu "Boża podszewka", pod okiem Izabelli Cywińskiej. Od tego czasu wystąpiła w ponad 45 filmach i produkcjach telewizyjnych oraz ponad 30 przedstawieniach teatralnych. Współpracowała między innymi z Davidem Lynchem, Kazimierzem Kucem, Filipem Bajonem, Janem Jakubem Kolskim, Giacomo Battiato, Michaiłem Ptaszukiem, Aleksandrem Proszkinem oraz Iwanem Wyrypajewem.

Za rolę Oli w "Kochanakch z Marony" została uhonorowana nagrodą dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej na 30. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i nominowaną do nagrody Orła.

W latach 2003-2008 była aktorką Teatru Narodowego. W tym okresie, poza wieloma przedstawieniami w Teatrze Narodowym, zagrała w przetłumaczonym przez siebie dramacie "Taniec Delhi", napisanym i wyreżyserowanym przez Iwana Wyrypajewa oraz w innym jego dramacie "Lipiec" wystawionym w Teatrze Na Woli. Za swoje kreacje w sztukach Wyrypajewa otrzymała nagrodę Aleksandra Zelwerowicza (dla najlepszej aktorki sezonu).

Od 2017 roku można ją oglądać w trzech nowych produkcjach: nowym filmie Michała Rosy "Szczęście świata", w "Sztuce kochania. Historii Michaliny Wisłockiej" Marii Sadowskiej i przede wszystkim jako bohaterkę tytułową w międzynarodowej koprodukcji "Marii Skłodowskiej-Curie" w reżyserii Marie Noëlle.


Aktualne role: