Grzegorz Mielczarek

Grzegorz Mielczarek

/fot. Katarzyna Chmura-Cegiełkowska/

Absolwent Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie (2003).
Zadebiutował w 2001 roku rolą Mnicha w spektaklu pt. "Abelard i Heloiza" w reż. Agaty Dudy-Gracz (na scenie Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie). Współpracował m.in. z Barbarą Sass, Magdaleną Łazarkiewicz, Iwoną Kempą, Agnieszką Olsten, Anną Smolar, Jerzym Stuhrem, Krzysztofem Jasińskim, Krzysztofem Globiszem, Józefem Opalskim, Andrzejem Domalikiem, Rudolfem Zioło, Tadeuszem Bradeckim, Wojciechem Kościelniakiem.

Aktor jest laureatem nagrody Sekcji Teatrów Dramatycznych oraz Międzynarodowego Festiwalu Szkół Teatralnych w Warszawie (2003). Stypendysta Prezydenta Miasta Krakowa w 2004. Otrzymał nagrodę za najlepszą rolę męską na IX Festiwalu Komedii Talia w Tarnowie (2005). Pięciokrotnie wybierany na Najpopularniejszego Aktora Teatru im. Juliusza Słowackiego w Plebiscycie Publiczności. Laureat Nagrody Teatralnej im. Stanisława Wyspiańskiego (2014) za rolę w spektaklu "Niżyński. Zapiski z otchłani" w reż. Józefa Opalskiego oraz Terry'ego w spektaklu "W mrocznym mrocznym domu" w reż. Marcina Hycnara.

Grzegorz Mielczarek od wielu lat współpracuje z Teatrem STU w Krakowie, w którym gra m.in. w "Biesach", "Wyzwoleniu" czy "Ślubach panieńskich". Występuje w filmie, teatrze telewizji i w radiu. Jest wykładowcą Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie (dawniej PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie). 

Od 2018 r. w zespole aktorskim Teatru Polskiego w Warszawie.