Marcin Bosak

Marcin Bosak

/fot. Katarzyna Chmura-Cegiełkowska/

Aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i dubbingowy.
W 2003 roku ukończył Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Przez prawie dziesięć lat związany był z warszawskim Teatrem Dramatycznym, w którym zadebiutował rolą Ciemnego w spektaklu w reż. Piotra Cieplaka "Obsługiwałem angielskiego króla" (2003). Zagrał m.in. w spektaklach reżyserowanych przez Andrzeja Domalika, Pawła Miśkiewicza i Krystiana Lupy.
Od 2012 r. zatrudniony był w zespole aktorskim Teatru Studio w Warszawie. Na deskach T. Studio zagrał w spektaklach, które reżyserowali m.in. Iwan Wyrypajew, Marcin Liber, Agnieszka Glińska, Radosław Rychcik czy Natalia Korczakowska.
Od marca 2018 w zespole aktorskim Teatru Polskiego w Warszawie.

Na ekranie zadebiutował w 1999 roku w filmie Tomka Tryzny "Czy można się przysiąść". Kolejne lata przyniosły mnóstwo ciekawych ról, m.in. kreacje w nominowanym do Oskara filmie "W ciemności" Agnieszki Holland, gdzie wcielił się w rolę Janka Weissa oraz w "Pokocie" tej samej reżyserki, gdzie brawurowo odegrał rolę księdza Szelesta. Grał u Magdaleny Piekorz w "Pręgach" oraz w "80 milionach" Waldemara Krzystka. Ma na swoim koncie udział w wielu wartościowych serialach m.in. "Tajemnica Twierdzy Szyfrów", "Odwróceni", "Ekipa", "Londyńczycy", "Czas Honoru", "Głęboka woda", "Miasto Skarbów".