Krzysztof Dracz

Krzysztof Dracz

Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Debiutował w 1981 r. w roli Kuby w "Weselu" w reż. I. Przegrodzkiego na scenie wrocławskiego Teatru Polskiego. Współpracował również z innymi wrocławskimi teatrami: K2, Poniedziałkowym i Wędrującym.

Zagrał m.in. w spektaklach Jerzego Jarockiego ("Płatonow", "Kasia z Heilbronnu", "Historia PRL" wg Mrożka, "Wujaszek Wania"), Krystiana Lupy ("Immanuel Kant", "Azyl"), Jerzego Grzegorzewskiego ("Złowiony"), Andrzeja Wajdy ("Improwizacja paryska"), Mikołaja Grabowskiego ("Wesele"), Macieja Prusa ("Fantazy"), Rudolfa Zioło ("Kubuś Fatalista i jego Pan").

Od 2004 do 2014 r. był w zespole Teatru Dramatycznego w Warszawie. Zagrał tu w spektaklach "Auslöschung/Wymazywanie", reż. Krystian Lupa, "Opowieści o zwyczajnym szaleństwie", reż. Agnieszka Glińska, "Kobieta z morz"a, reż. Robert Wilson, "Sztuka", reż. Paweł Miśkiewicz, "Alina na zachód", reż. Paweł Miśkiewicz, "Peer Gynt. Szkice z dramatu Henryka Ibsena", reż. P. Miśkiewicz, "Iwona", reż. Piotr Cieślak, "Alicja", reż. Paweł Miśkiewicz, "Śmierć i dziewczyna", cz. I, reż. Maria Kwiecień, "Klub Polski", reż. Paweł Miśkiewicz, "W imię Jakuba S.", reż. Monika Strzępka, "Muranooo", reż. Lilach Dekel-Avneri.

Stworzył role filmowe w obrazach Feliksa Falka ("Komornik"), Przemysława Wojcieszka ("W dół kolorowym wzgórzem"), Waldemara Krzystka ("Mała Moskwa"), Michała Rosy ("Co słonko widziało").
W Teatrze Telewizji współpracował m.in. z Jerzym Grzegorzewskim, Jerzym Jarockim, Krystianem Lupą, Kazimierzem Kutzem, Mirosławem Borkiem, Waldemarem Krzystkiem i Remigiuszem Brzykiem.

Wielokrotnie był laureatem Złotej, Srebrnej i Brązowej Iglicy przyznawanej najpopularniejszemu aktorowi wrocławskiemu. W 1999 r. za rolę Marca w "Sztuce" w reż. Pawła Miśkiewicza otrzymał I nagrodę aktorską na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych oraz główną nagrodę aktorską na Festiwalu Komedii Talia w Tarnowie. W 2006 r. otrzymał Feliksa Warszawskiego za rolę Eggerta w spektaklu "Alina na zachód" w Teatrze Dramatycznym. W 2012 r. za rolę Jakuba Szeli w spektaklu "W imię Jakuba S." w reżyserii Moniki Strzępki, otrzymał główne nagrody na festiwalach w Toruniu, Kaliszu oraz nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza za najlepszą kreację sezonu. 2014 - nagrody festiwalowe w Krakowie i Bydgoszczy za role: Dziennikarza, Prezydenta, Biskupa w serialu teatralnym "Klątwa", reż. M. Strzępka. 

Obecnie współpracuje z warszawskimi teatrami: Dramatycznym, Studio, Polonia, Och Teatr, Buffo, Ateneum, 6 Piętro i krakowskimi: Starym, Łaźnią Nową. Jest pedagogiem filii krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu, gdzie uzyskał stopień profesora.