fot. Bartek Warzecha
Aktor teatralny i filmowy, reżyser, pedagog. Należy do najciekawszych aktorów teatralnych średniego pokolenia.
Jest absolwentem Wydziały Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Studia ukończył w roku 1986.
Kariera teatralna aktora wiąże się ze współpracą z wybitnym reżyserem Jerzym Grzegorzewskim. Od 1986 Malajkat występował w prowadzonym przez Grzegorzewskiego Teatrze Studio w Warszawie. W 1997, gdy Grzegorzewski objął Teatr Narodowy, aktor rozpoczął współpracę ze sceną narodową, z którą związany był do 2008 roku.
Wojciech Malajkat, jeszcze jako student, w 1983 debiutował w warszawskim Teatrze Ochoty rolą Błazna w "Królu Learze" Szekspira w reżyserii Haliny i Jana Machulskich. Występował też w łódzkim Teatrze Studyjnym '83. Pierwsze sezony Malajkata w teatrze były jednym z najbardziej spektakularnych początków aktorskiej kariery. W 1988 otrzymał m.in. nagrodę im. Leona Schillera za wybitne osiągnięcia aktorskie na scenie dramatycznej.
W 2001 rozpoczął pracę reżyserską. W Bałtyckim Teatrze w Koszalinie zrealizował "Zagraj to jeszcze raz, Sam" Woody'ego Allena, współpracował ze Zbigniewem Zamachowskim przy "Żabach" Arystofanesa w Teatrze Narodowym (2002). W Teatrze Syrena wystawił "Klub Hipochondryków" Meggie W. Wrightt (2003). Równolegle tworzył kolejne ciekawe role na deskach Teatru Narodowego, a także w Teatrze Telewizji.
W 2009 roku objął funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego komediowego Teatru Syrena. W 2016 roku wybrany został na stanowisko Rektora Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie w kadencji 2016-2020.
Ważniejsze nagrody i odznaczenia:
• 1986 - Nagroda za tytułową rolę w "Hamlecie" Szekspira w reżyserii Guido de Moora w Teatrze Studio w Warszawie na 25. Rzeszowskich Spotkaniach Teatralnych;
• 1988 - Nagroda im. Stanisława Wyspiańskiego I stopnia za osiągnięcia aktorskie, a szczególnie za rolę tytułową w "Hamlecie" Szekspira w reżyserii Guido de Moora w Teatrze Studio w Warszawie i rolę Gustawa-Konrada w spektaklu "Dziady-Improwizacje" Adama Mickiewicza w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego w Teatrze Studio w Warszawie; Nagroda im. Leona Schillera za wybitne osiągnięcia aktorskie na scenie dramatycznej;
• 2001 - Nagroda Artystyczna Prezydium Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Łodzi i Konferencji Rektorów Państwowych Uczelni Wyższych w Łodzi;
• 2005 - Złoty Krzyż Zasługi; Nagroda za rolę Mężczyzny w słuchowisku "Dziewięć lat" Jerzego Szaniawskiego w reżyserii Andrzeja Jarskiego na 5. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Sopocie;
• 2007 - Tytuł Najlepszego Aktora w plebiscycie publiczności za rolę Vladimira w spektaklu "Czekając na Godota" Samuela Becketta w reżyserii Antoniego Libery w Teatrze Narodowym w Warszawie na 13. Ogólnopolskim Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi.
• 2010 - XII Polkowickie Dni Teatru - Złoty Miedziak dla spektaklu "Hipnoza" z Teatru Bajka w Warszawie w kategorii "najlepszy spektakl".
• 2012 - X Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski - nagroda aktorska za rolę Sędziego Śledczego H. w spektaklu "Zbrodnia z premedytacją" z Teatru Polonia w Warszawie.
• 2013 - XV Polkowickie Dni Teatru "Oblicza Teatru" - nagroda w kategorii najlepszy aktor za tytułową postać w przedstawieniu "Trener życia" z Teatru Syrena w Warszawie.
Deprawator, Autor: Maciej Wojtyszko, Reżyseria: Maciej Wojtyszko, Premiera: 28.09.2018