Sebastian Ryś

Sebastian Ryś

Aktor teatralny i filmowy, absolwent Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (2009).

Zadebiutował jeszcze podczas studiów rolą Stanisława Ignacego Witkiewicza w autorskim przedstawieniu Andrzeja Marii Marczewskiego "Witkacy: jest 20 do X-tej" z muzyką Marka Dyjaka (2009 r.). Współpracował z Teatrem Nowym w Słupsku i Teatrem Staromiejskim w Warszawie. W Płockim Teatrze Dramatycznym dał się poznać rolą S. B. w spektaklu Szymona Bogacza "Trzech Mężczyzn w Różnym Wieku" w reż. Julii Pawłowskiej, wcielił się również w tytułową postać w "Hamlecie" W. Szekspira reżyserii Marka Mokrowieckiego (2012 r.).
W Teatrze Polskim we Wrocławiu zagrał m.in. Lorda Hastings'a w "Ryszardzie III" w reż. Adama Sroki, Pawła Smierdiakowa w "Braciach Karamazow" w reż. Stanisława Melskiego, Fabrizia w "Mirandolinie" w reż. Bartłomieja Wyszomirskiego oraz Śmierć w Ikonie Karawaniarza w "Chorym z urojenia" w reż. Janusza Wiśniewskiego.

Jego rola w monodramie o Janie Karskim "Zupa Rybna w Odessie" w reż. Julii Mark została dostrzeżona i nagrodzona na: Tyskich Spotkaniach Teatralnych, Festiwalu „Solo” OSTJA w Olsztynie, Festiwalu Sztuk Autorskich i Adaptacji WINDOWISKO. Brał również udział w międzynarodowym festiwalu United Solo w Nowym Jorku z angielską wersją tego monodramu.

Sebastian Ryś jest interpretatorem romantycznych bohaterów. Swoją wizją nadał ton artystycznemu wyrazowi słuchowiska pt.: "Blizny wolności”, w którym wciela się w postać Jana Karskiego.
Jest również współtwórcą "Plam w Pamięci" – produkcji Teatru Polskiego Radia.

Aktor jest beneficjentem programu "Kultura Polska na Świecie" Instytutu Adama Mickiewicza.