Michał Breitenwald

Michał Breitenwald

Aktor teatralny i filmowy, zawodowo związany był m.in. z warszawskimi teatrami Rozmaitości, Komedia, Na Woli, Polonia, Och Teatr oraz Zespołem Janusza Wiśniewskiego.

Do ważniejszych jego ról teatralnych należą m.in. Błazen i Malvolio w "Wieczorze Trzech Króli" W. Szekspira, Bagatelka w "Domu otwartym" M. Bałuckiego, Lenny w "Powrocie do domu" H. Pintera, Jarry w "Opowiadaniu o zoo" E. Albeego, Franio w "Szczęściu Frania" W. Perzyńskiego, Caramanchel w "Zielonym gilu" Tirso de Moliny, Grabiec i Kostryn w "Balladynie" J. Słowackiego, Dolski w "Wielkim człowieku do małych interesów" A. Fredry, Car w "Kordianie" J. Słowackiego, Glendower w "Henryku IV" W. Szekspira, Schizofrenik w "Kręgu personalnym" L. Noréna, Doktor w "Dziadach" A. Mickiewicza w reż. M. Prusa, Oficer w służbie Edmunda w "Królu Learze" W. Szekspira w reż. A. Konczałowskiego, Belisario w "Panience z Tacny" Mario Vargas Llosy, Kułygin w "Trzech siostrach" A. Czechowa w reż. N. Parry i K. Jandy, Reporter w "Mayday" R. Cooneya w reż. K. Jandy, Dr Racapan w "Na czworakach" T. Różewicza w reż. J. Stuhra.

Aktor zagrał znaczące role w spektaklach w reżyserii Janusza Wiśniewskiego: "Koniec Europy", "Modlitwa chorego przed nocą", "Olśnienie", "Życie jest cudem".

Za rolę błazna w "Wieczorze Trzech Króli" w reż. M. Mokrowieckiego został nagrodzony na Festiwalu Teatrów Polski Północnej (obecnie Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Kontakt”) w Toruniu.

W Teatrze Telewizji wystąpił m.in. w: "Ulicy krokodyli" oraz "Pokłonie trzech króli" w reż. J. Wiśniewskiego, "Hernanim" w reż. R. Rowińskiego, "Ścieżkach chwały" w reż. J. Antczaka, "Złotym garncu" w reż. J. Skalskiego czy w "Pasożycie" i "Dr Halinie" w reż. M. Wrony.

Wystąpił także w filmach: "Mgła" w reż. A. Kuczyńskiego, "Dwa księżyce" oraz "Horror w Wesołych Bagniskach" w reż. A. Barańskiego, "Pan Tadeusz" w reż. A. Wajdy, "Wrota Europy" w reż. J. Wójcika, "Piksele" w reż. J. Lusińskiego, "Avalon" w reż. M. Oshi, "Młode wilki" w reż. J. Żamojdy czy ostatnio w "Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć" w reż. P. Vegi.


Aktualne role: