Marek Bocianiak

Marek Bocianiak

Aktor teatralny, telewizyjny, dubbingowy i filmowy, lektor.

Ukończył PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie (1982). W spektaklach dyplomowych zagrał w "Iwonie Księżniczce Burgunda" Witolda Gombrowicza w reż. Stanisława Igara oraz w "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego w reż. Jerzego Golińskiego.
Po ukończeniu studiów, przez rok pracował w teatrach w Tarnowie: Więzień w "Policji" Sławomira Mrożek i Rzeszowie: rola Spadochroniarza w "Hyde Parku" Adama Kreczmara. Następnie przeniósł się do Warszawy, gdzie przez kilka lat związany był z zespołem Teatru Na Woli  ("Niemcy"Leona Kruczkowskiego) i Teatrem Kwadrat (Rudolf w "Indyku" Sławomira Mrożka w reż.Wandy Laskowskiej, Stefan w "Niewinnej Grzesznicy" Wacława Grubińskiego).

Aktor pracował również w dubbingu. Grał w kultowych telewizyjnych kreskówkach "Krowa i kurczak", "Johny Bravo", "Jam Łasica", "Laboratorium Dextera" i pełnometrażowych animacjach "Mulan" i "Mulan II" jako Chien-Po.
W Teatrze Polskiego Radia stworzył role m.in. w "Milionowym" Andrzeja Mularczyka w reż. Henryka Rozena. Nagrał kilkadziesiąt audiobooków w studio dla niewidomych.
Publiczności telewizyjnej znany z filmów: "Zakole", "W środku Europy" reż. Piotr Łazarkiewicz oraz seriali: "Daleko od noszy", "Odwróceni", "Korona Królów".