Danuta Stenka

Biogram
Aktorka teatralna, filmowa, radiowa i dubbingowa.
Dzieciństwo spędziła w Gowidlinie na Kaszubach. W roku 1984 ukończyła Studium Aktorskie przy Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, gdzie w spektaklach dyplomowych zagrała Ubicę w „Ubu Królu” Jarry’ego oraz Julię w „Romeo i Julii” Szekspira.
W latach 1984–1988 występowała na scenie Teatru Współczesnego w Szczecinie. Zagrała tam m.in. w spektaklach Ryszarda Majora Paulinę w „Białym małżeństwie” Różewicza (Nagroda im. Hugona Morycińskiego na Festiwalu Polski Północnej w Toruniu - 1985), Zofię Plejtus w „Matce” Witkacego (Wyróżnienie na FPP w Toruniu - 1986), Maję Ochołowską w „Opętanych” Gombrowicza (Nagroda na FPP w Toruniu - 1987) i Pannę Młodą w „Weselu” Wyspiańskiego (Nagroda im. Stanisława Wyspiańskiego II stopnia na Opolskich Konfrontacjach Teatralnych „Klasyka Polska” - 1988).
W 1988 roku przeniosła się do Teatru Nowego w Poznaniu, gdzie zaczęła się jej długoletnia współpraca z Izabellą Cywińską. Tam zagrała m.in. Elmirę w „Tartuffie” Moliera w reżyserii Izabelli Cywińskiej (Nagroda główna na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych - 1989) i Zosię w „Damach i huzarach” Fredry w reżyserii Janusza Nyczaka (Nagroda na Opolskich Konfrontacjach Teatralnych „Klasyka Polska” - 1990).
W 1991 roku została aktorką Teatru Dramatycznego w Warszawie gdzie zagrała m.in. w „Elektrze” Sofoklesa (1997) i „Poskromieniu złośnicy” Szekspira (1998) w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego oraz gościnnie w „Kobiecie z morza” Susan Sontag w reżyserii Roberta Wilsona (2005).
W 2001 zaangażowała się do Teattu Rozmaitości (TR Warszawa), a od 2003 do dziś można ją oglądać na deskach Teatru Narodowego gdzie spotkała się w pracy m.in. z Mają Kleczewską („Fedra”, „Marat-Sad”, „Oresteja”), Jacquesem Lasallem („Tartuffe”), Janem Englertem („Iwanow”, „Kordian”), Konstantinem Bogomołowem („Lód” wg powieści Władimira Sorokina) czy Grzegorzem Wiśniewskim („Sonata jesienna”, „Maria Stuart”, „Król Lear”). W tym czasie grała również gościnnie w spektaklach Krzysztofa Warlikowskiego („Krum”, „Anioły w Ameryce”, „(A)pollonia”) i Grzegorza Jarzyny („Uroczystość”, „Bash”, „Druga kobieta”, „T.E.O.R.E.M.A.T”. - Nagroda dla najlepszej aktorki na 5. Ogólnopolskim Konkursie na Teatralnej Inscenizacji Dawnych Dzieł Literatury Europejskiej - 2010).
W 2024, na scenie kameralnej Teatru Wielkiego-Opery Narodowej, w spektaklu „Wòlô Bòskô” (reż. Jarosław Kilian) zagrała w języku kaszubskim.
Na koncie ma udział w wielu teatrach telewizji, a także filmach i serialach, między innymi: „Boża podszewka”, „Ekstradycja”, „Zaginiona”, „Nieobecni”, „Lekarze”, „Wojenne dziewczyny”, „Diagnoza”, „Instynkt”, „Czas honoru”, „Odwróceni”, „Chemia”, „Szatan kazał tańczyć”, „Prowokator”, „Łagodna”, „Planeta singli”, „Zgoda”, „Sztuka kochania”, „Kamienie na szaniec”, „Uwikłanie”, „Listy do M. 3”, „Wilkołak”, „Sala samobójców.Hejter”, „Cudze szczęście”, „Akademia Pana Kleksa”, „Drużyna AA”. Niesłabnącą popularnością cieszy się wykreowana przez aktorkę postać Judyty z filmu „Nigdy w życiu!” na podstawie prozy Katarzyny Grocholi.
Aktualnie w obsadzie
ADEZU, KABALISTKA UZEDA
Jan Potocki, Rękopis znaleziony w Saragossie. Dziedzictwo Gomelezów, reż. Grzegorz Jarzyna
Nagrody
Wielokrotnie nagradzana za role teatralne i filmowe. Otrzymała: honorowe wyróżnienie za rolę w spektaklu Teatru Telewizji „Intryga i miłość” (reż. Maciej Prus) na Festiwalu „Dwa Teatry” w Sopocie (2005), Fenomen „Przekroju” (2010), Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”, (2011), złoty Medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” (2025), ważny w środowisku kaszubskim Medal Stolema (2011), Złoty Mikrofon za „wybitne role wykreowane w Teatrze Polskiego Radia” (2011). Jest wielokrotną laureatką polskich nagród filmowych: Orła (2003) za najlepszą główną rolę kobiecą i Złotej Kaczki (2003) dla najlepszej polskiej aktorki za film „Chopin. Pragnienie miłości” oraz Orła (2008) za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą w filmie „Katyń”. W 2009 roku otrzymała Grand Off dla najlepszej aktorki za krótkometrażowy film „Janek” (reż. Piotr J. Lewandowski). W roku 2014 została wybrana najlepszą aktorką 7. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Boska Komedia” w Krakowie za spektakl TR Warszawa „Druga kobieta” (reż. Grzegorz Jarzyna). W 2014 roku, w Teatrze Łaźnia Nowa i TR Warszawa zagrała monodram bez słów „Koncert życzeń” (reż. Yana Ross). Za tę rolę zdobyła Nagrodę Magnolii przyznawaną przez miasto Szczecin za „rozszerzenie przestrzeni dramatu człowieka” w ramach Przeglądu Teatrów Małych Form „Kontrapunkt” (2015).
W roku 2021 została laureatką: Grand Prix na 61. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych, Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida (SWM), Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza (przyznawanej przez miesięcznik „Teatr”) i Nagrody dla najlepszej aktorki na 14. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Boska Komedia”, za rolę Charlotty w spektaklu „Sonata jesienna Bergmana”, jak również Nagrody Festiwalu „Dwa Teatry” za rolę Ewy w słuchowisku „Wyszedł z domu” Różewicza oraz Nagrody im. Ireny Solskiej (AICT) za uznanie pracy na scenie Teatru Narodowego w Warszawie oraz TR Warszawa.
W styczniu 2025 roku została odznaczona Srebrnym Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.