/fot. Tomiła Deskur/
Ukończyła krakowską Państwową Wyższą Szkołę Teatralną. Zadebiutowała rolą Niny Zariecznej w dyplomowym spektaklu „Czajka” A. Czechowa w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie. Przez 10 lat była aktorką stołecznego Teatru Ateneum, w którym grała role liryczne, dramatyczne i komediowe (m.in. Klara w „Ślubach panieńskich”, Stella w „Fantazym”, Andżelika w „Balu Manekinów”), a także odważne role charakterystyczne (np. Vixen Ciągutka w „Operze za trzy grosze”).
W Warszawie rozpoczęła współpracę z Teatrem Telewizji („Maria Stuart” J. Słowackiego), Teatrem Polskiego Radia i filmem. Wielką popularność przyniosły jej role w serialach telewizyjnych (m.in. Nina Ponimirska w znakomitej ekranizacji „Kariery Nikodema Dyzmy”, Agata w „SOS”, Marta w „Trzeciej granicy”). W 1982 r. po sukcesie Gizeli w „Dwojgu na huśtawce” (reż. K. Kutz) została zaproszona przez Kazimierza Dejmka do roli Olivii w „Wieczorze Trzech Króli” W. Szekspira w Teatrze Polskim w Warszawie. Od roku 1983 jest w zespole aktorskim Teatru Polskiego.
W ciągu wielu sezonów kreowała role z wielkiego repertuaru (m.in. Porcja w „Kupcu Weneckim”, Magdalena w „Pierścieniu Wielkiej Damy”, Elwira w „Tartuffie”). Dwa sezony w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu (1995-1996) przyniosły dwie ważne role: siostry Ratched w „Locie nad kukułczym gniazdem” i Raniewskiej w „Wiśniowym sadzie”.
Poza macierzystym Teatrem Polskim występuje gościnnie na innych scenach warszawskich (Roma, Ateneum, Komedia, Kwadrat, Nowy), a także pozastołecznych (Kraków, Kalisz, Tarnów, Wrocław).
W 2004 r. w Tarnowskim Teatrze im. L. Solskiego wyreżyserowała „Zazdrość” Ester Vilar.
Grażyna Barszczewska ma w swoim dorobku ponad 200 ról.
Za osiągnięcia zawodowe została dwukrotnie uhonorowana nagrodą pierwszego stopnia Komitetu ds. Radia i Telewizji, Wielkim Splendorem, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a także indywidualnymi nagrodami za role teatralne (Szczecin i Wrocław). W 2007 r. została odznaczona medalem Ministra Kultury „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, w 2013 r. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury narodowej, za osiągnięcia w twórczości artystycznej i działalności społecznej. W 2017 r. otrzymała Nagrodę im. Ireny Solskiej (Sekcji Polskiej AICT) za rolę w spektaklu "Niezatańczonego tango" wg prozy Wiesława Myśliwskiego oraz w uznaniu osiągnięć artystycznych, ze szczególnym uwzględnieniem dokonań na deskach warszawskiego Teatru Polskiego.
W 2019 roku nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka ukazała się książka biograficzna "Amantka z pieprzem" Grażyna Barszczewska w rozmowie z Grzegorzem Ćwiertniewiczem.
Zdjęcia aktorki i wybrane nagrania ze spektakli dostępne są również na platformie edukacyjnej Teatru Polskiego w Warszawie: wlabiryncieteatru.pl
VIDEO WIZYTÓWKA AKTORKI:
Czekając na dzień, Reżyseria: Anna Skuratowicz, Premiera: 26.01.2024
Deprawator, Autor: Maciej Wojtyszko, Reżyseria: Maciej Wojtyszko, Premiera: 28.09.2018
Kochany, najukochańszy..., Autor: Wiesław Myśliwski, Reżyseria: Magda Umer, Premiera: 26.09.2024
Wiśniowy sad, Autor: Antoni Czechow, Reżyseria: Krystyna Janda, Premiera: 19.11.2021