Zapraszamy do obejrzenia ONLINE czytania sztuki Sławomira Mrożka „Tango” w reżyserii Maksymiliana Rogackiego.
Premiera odbędzie się 6 maja 2020 r. na kanale YouTube naszego Teatru.
SŁAWOMIR MROŻEK "Tango"
Reżyseria: Maksymilian Rogacki
OBSADA:
MŁODY CZŁOWIEK, czyli ARTUR – Jakub Kordas
ELEONORA, matka Artura – Ewa Makomaska
STOMIL, ojciec Artura – Dominik Łoś
OSOBA NA RAZIE ZWANA BABCIĄ, czyli EUGENIA – Ewa Domańska
STARSZY PARTNER, czyli EUGENIUSZ – Szymon Kuśmider
PARTNER z WĄSIKIEM, czyli EDEK – Marcin Jędrzejewski
ALA, kuzynka i narzeczona Artura – Hanna Skarga
Producent wykonawczy: Justyna Kowalska
Inspicjent: Pranay Pawlicki
Realizacja audiowizualna: Rafał Łączny, Grzegorz Pindelski
Czytanie performatywne najznakomitszego i najpopularniejszego w Polsce utworu „klasyka” rodzimej dramaturgii współczesnej Sławomira Mrożka w niepowtarzalnym wydaniu on-line.
„Tango” opowiada o świecie naznaczonym piętnem rozkładu wszelkich wartości. Bunt przeciwko rozpadowi norm i utopijne dążenie do uporządkowania rzeczywistości kończą się klęską, co stanowi o gorzkiej wymowie tego arcydzieła polskiej literatury i teatru.
W rodzinie Stomila i Eleonory, jak powiada ich syn Artur, panuje bezwład, entropia i anarchia. Wuj Eugeniusz i babcia Eugenia grają w karty z Edkiem – podejrzanym, potężnym mężczyzną o silnym ciosie. Romansuje z nim potajemnie Eleonora. Jej mąż Stomil wygłaszając tyrady o sztuce i przeprowadza eksperymenty artystyczne.
Artur, dobrze ułożony młodzieniec, student medycyny, ma dość wiecznego chaosu i próbuje choć trochę „wychować” całe towarzystwo. Wymierza stosowne kary już to wujowi, już to babci, odsyłając staruszkę na katafalk. Dogmatycznie pojmowanej wolności chce przeciwstawić powrót do tradycji. Gdy w domu Stomila pojawia się Ala, nowoczesna, „wyzwolona” dziewczyna, Artur proponuje kuzynce małżeństwo. Nawet ta uświęcona tradycją forma wydaje mu się jednak mało skutecznym sposobem ujarzmienia chaotycznej rzeczywistości. Szuka więc idei, jakiejkolwiek, byleby była. – Nikt stąd nie wyjdzie, dopóki nie znajdziemy idei! – grozi.
Czas trwania: 1 godz. 18 min.