104. URODZINY TEATRU POLSKIEGO:
„Kłopoty ze spadkiem” Antoniego Marczyńskiego
Inscenizowane czytanie powieści w nowym cyklu KRYMINAŁ W POLSKIM
adaptacja tekstu – Joanna Biernacka
reżyseria – Tomasz Cyz
scenografia – Natalia Kitamikado
muzyka – Aleksander Dębicz
reżyseria światła – Ewa Garniec
produkcja – Anna Wachowiak
inspicjent – Przemysław Pawlicki
Obsada:
Marta Alaborska, Maja Barełkowska, Grażyna Barszczewska, Izabella Bukowska, Anna Cieślak, Marta Dąbrowska, Ewa Domańska, Joanna Halinowska, Marta Kurzak, Ewa Makomaska, Natalia Sikora, Joanna Trzepiecińska, Afrodyta Weselak.
Gościnnie: Anna-Maria Jarosik, Anna Karczmarczyk, Agata Klimczak, Adrianna Kućmierz.
Gigant literatury popularnej, hitowy autor powieści kryminalnych masowo czytanych w dwudziestoleciu międzywojennym i później, Antoni Marczyński (1899-1968), syn właściciela fabryki wódek i likierów, z wykształcenia doktor nauk prawnych, z pasji globtrotter, bohaterski uczestnik obrony Lwowa i ochotnik Wojska Polskiego, od 1938 r. mieszkał w Stanach Zjednoczonych, gdzie pracował jako dziennikarz, znudzony przewidywalną karierą urzędnika Państwowego Banku Rolnego w Krakowie. Stworzył kilkaset nowel, humoresek i felietonów, szereg scenariuszy (m.in. do filmu „Szpieg w masce” z 1933 r., z którego pochodzi evergreen „Miłość ci wszystko wybaczy” w wykonaniu Hanki Ordonówny) i 41 powieści (tylko w latach 1927-1939), dziś zaliczanych do klasyki kryminału, m.in. „Upiory Atlantyku”, „Świat w płomieniach”, „Czarci Jar”, „Przygoda w Biarritz”, „Perła Szanghaju” i „Niewolnice z Long Island”. W 1951 r. objęty w Polsce zapisem PRL-owskiej cenzury, wszystkie więc jego tytuły natychmiast wycofano z bibliotek i wstrzymano ich dodruki oraz kolejne wydania. Renesans twórczości Antoniego Marczyńskiego, autora o niezwykłym wyczuciu oczekiwań czytelników i potrzeb rynku, nastąpił w latach 90. XX wieku.
Akcja powieści „Kłopoty ze spadkiem” rozgrywa się w Komorowie pod Warszawą. Profesor Jan Borzęcki, ekscentryczny wynalazca, zaprasza do rodowej posiadłości wszystkich swoich krewnych. Przy okazji urodzin pragnie im coś oświadczyć… Seria morderstw, nikomu wcześniej nieznani członkowie rodziny, zadawnione urazy i nowe uchybienia względem wrażliwej czci rozedrganych psychicznie krewnych, a wreszcie tytułowy spadek – wszystko to przeniesione przez autorów inscenizowanego czytania w lata 30., z ich niepowtarzalnym esprit, muzyką live i w wyłącznie damskiej obsadzie!
Zapraszamy na 104. Urodziny Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie!
Czas trwania: około 2 godzin (1 przerwa)
Bilety w cenie 20 zł.