Struna Światła monodram muzyczny Natalii Sikory

13.04.2022, Duża Scena

Zbigniew Herbert
Hadrian Filip Tabęcki
monodram muzyczny STRUNA ŚWIATŁA

WYSTĘPUJĄ:
Natalia Sikora wokal

zespół wokalny proMODERN w składzie:
Marta Czarkowska sopran
Ewa Puchalska mezzosopran
Ewelina Rzezińska mezzosopran
Aleksander Rewiński tenor
Krzysztof Chalimoniuk baryton
Piotr Pieron bas

Mario Jeka klarnety
Hadrian Filip Tabęcki fortepian

"Struna Światła" to unikalny monodram muzyczny, czerpiący inspirację z poezji Zbigniewa Herberta i zawartej w niej wrażliwej wizji tego świata. Subiektywny wybór wierszy Księcia Poetów skupia się na kolorach i żywiołach tworzących naszą fizyczność i metafizyczność, na zagadnieniu odrębności jednostki wobec tłumu i niepodległości artysty wobec wszechświata, ale też wtórności jego twórczych wysiłków... „Nic ładnego... deski, farba, gwoździe, klajster, sznurek, papier... - pan artysta świat buduje nie z atomów, lecz z odpadków...”

Świat składa się z wielu zaskakujących materii i tchnień – często nieuchwytnych i wymykających się zmysłom. Żywioły napędzają i kierują naszymi poczynaniami. Ale jest też w tym fatalizm, bo „zdradzi nas wszechświat, astronomia, rachunek gwiazd i mądrość traw”... Wszystko wtedy przyjdzie nam oddać za darmo, zapisując swój testament czterem żywiołom i licząc na powrót wewnętrznego spokoju...

Wybór materiału "Struny Światła" jest wynikiem wielu rozmyślań i wspólnych rozmów Natalii Sikory i Hadriana Tabęckiego. Efekt końcowy umyka jednoznacznemu opisowi i kategorii - monodram muzyczny, czyli rzecz pomiędzy dramatem a recitalem, poezją śpiewaną a piosenką aktorską, traktatem filozoficznym a poetycką opowiastką. Połączenie tych gatunków sprzyja interpretacji wielopoziomowych wierszy Zbigniewa Herberta. Charyzmatyczny głos Natalii Sikory współgra z mistrzowskimi głosami zespołu proMODERN – a szaleństwo i artystyczne uniesienia klarnetu Mario Jeki dopełniają wizję kompozytorską Hadriana Tabęckiego.

CENY BILETÓW: 37 zł, 27 zł, 17 zł